Başkan Gökhan; Eski Çöp Depolama Sahası’ndaki Gaz Yakım Üni. İnceledi

ilecakab

Başkan Gökhan; Eski Çöp Depolama Sahası’ndaki Gaz Yakım Üni. İnceledi

Belediye Başkanı Ülgür Gökan, “Çanakkale Bölgesel Katı Atık Birliği Projesi” kapsamında proje yöneticileri ve daire müdürleri ile birlikte kuruçeşme mevkisindeki rehabilite çaşlışmalarında sona yaklaşılan eski çöp depolama alanında incelemelerde bulundu. Başkan Gökhan, eski çöp depolama alanında yapılan iyileştirmenin ardından yer altında kalan çöplenden çıkan metan gazının enerjiye dönüştürülmesinin planlandığını belirtti.

Gökhan, Çanakkale eski şehir çöplüğünün bulunduğu alanda 30 yıllık metangazı bulunduğunu belirterek buraya konut alanına açma gibi bir teşebbüsün tenik anlamda söz konusu olmadığını bir kez daha belirterek rehabilete çalışmalarının ardından bölgenin peyzaj düzenlemesi yapılmış güzel bir çevreye kavuşacağını söyledi.

Projeyi olaganüstü olarak değerlendiren Başkan Gökhan, bölgenin gelişmekte olan bir yöre olduğunu ve bu projeyle bir havzanın kurtarılmasına çalışıldığına işaret etti. Kırsal alanda çöplerin hala doğaya atıldığını belirten Gökhan, Dolayısıyla bu proje çevreye konusunda bilinçlendirmeyi de beraberinde getirecek. İnsanlara çöplerini doğru dökmenin yanında ayrıştırma yapmasını da öğreteceğiz. Yeni çöp depolama alanında yaptığımız incelemede, dökülen çöpün 3’ te 2’sinin dönüşebilir malzeme olduğunu gördük. Bu çok büyük bir rakam dedi.

Çöp depolama alanlarının maksimum süreyle kullanılması gerektiğini vurgulayan Gökhan, bunun da çaresi geri dönüşebilir tüm atıklarımızı ayrıştırıp depolamaktır. Bu saharı ne kadar uzun süre kullanabilirsek, bizim için avantajdır. Çünkü bir çöp sahası bulmak ve oluşturmak hiç de kolay değil diye konuştu. Gökhan, Üzeri örtülen çöpten ciddi oranda metan gazı çıktığını, bu gazın kullanılması için bölgede bir gaz yakma ünitesi oluşturduğunu bildirdi. Bölgede büyük bir gaz potansiyeli bulunduğunu belirten Gökhan, en az 20 yıl tam randımanlı çıkış olacak gazdan elde edilecek enerjinin yatırımcılar tarafından değerlendirilmesi ve işletilmesi gerektiğini kaydetti.

Proje Koordinatörü Yekta Erdem ise; projenin son çeyreğine girmenin mutluluğunu yaşadıklarını bildirdi. Çöp döküm sahasının kapatılmasını 2 parçaya ayırdıklarını ve büyük parçayı kapattıklarını anlatan Erdem, projeye ilk olarak alanda bulunan çöpü ve toprakları düzeltmekle başladık. Çöpün üzerine ayırıcı tabaka olarak jeotekstil, ardından ise 20 santimetre düzeltme tabakası serdik. Onun üzerine gaz dolaşımını sağlamak için jeokompozit kapladık. Üzerine 1.5 milimetre kalınlığında jeomemran attık. Bundan sonra 80 santimetre toprak serdik. Son katman olarak da 20 santimetre bitkisel toprak attık dedi.

Erdem, söz konusu çalışmaları tamamladıktan sonra, 2 ay süreyle gazın kalitesini ölçmek için test yaptıklarını analizler sonucunda gazda yüzde 60 oranında metan gazı oranı saptadıklarını ifade etti. Çöplerin yaklaşık 30 yıl boyunca metan gazı üretebilme yeteneği bulunduğuna işaret eden Erdem, burası adeta bir hazine. Bölgede atık enerjisi oldukça yüksek bir gazımız mevcut.

Bu çöp sahası, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Terzioğlu Yerleşkesi ile bazı sitelere oldukça yakın. Gazdan elde edilecek enerjiyle bazı ihtiyaçlar karşılanabilir. Bu enerji yatırıma dönüştürülmelidir dedi.

Yazar hakkında

cakab administrator