Ambalaj Atıkları Toplama ve Ayırma Tesisi Hizmete Açıldı

ilecakab

Ambalaj Atıkları Toplama ve Ayırma Tesisi Hizmete Açıldı

Cevat Paşa Mahallesi Toptancı Hali binasının arkasında bulunan ve mülkiyeti Çanakkale Belediyesi’ne ait olan ve meclis kararı ile ÇAKAB’ a tahsis edilen bina, ÇAKAB tarafından 3 yıl süreyle ATKASAN firmasına kiralandı. Ev ve iş yerlerinde ayrıştırılan atıkları ekonomiye kazandıracak olan ATKASAN firmasınca işletilecek tesisin açılışı Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, İl Çevre ve Orman Müdürü Osman Çakmak, ATKASAN firması yetkilisi Fikret Özveren, Birlik Belediye Başkanları ve Meclis üyeleri tarafından yapıldı.       Çanakkale Belediyesi Başkanı ve ÇAKAB Birlik Başkanı Ülgür Gökhan, ÇAKAB’ın içinde 7 belediye ve İl Özel İdaresi’ne bağlı 90 köyün bulunduğuna dikkat çekerek, “Bu bir havza projesi. Bu tesis sadece Çanakkale Belediyesi’nin atıklarına değil, diğer belediyelerin ve köylerimizden ayrıştırılarak toplanacak atıkların değerlendirileceği bir tesis. Bu tesis, geri dönüştürülebilir atıkların ekonomiye kazandırılmasının yanı sıra, çöp deponi alanımızın uzun süre kullanılması açısından da önemli. O bakımdan ayrıştırma işini çok önemsemeliyiz. Halkı bilinçlendirmeliyiz. Halkımızdan, geri dönüşebilir en ufak bir objeyi dahi çöpün içine atmadan bu tesisse getirmek için çaba göstermesini beklemekteyiz” dedi.

ATKASAN firmasının yetkilisi Fikret Özveren ise, 350 bin liraya mal olan tesiste ayrıştırılan cam, kağıt, metal ve plastik ambalaj atıklarının değerlendirip ekonomiye kazandıracaklarını belirterek, “Ayrıştırılmış olarak toplanan her gram kağıt sonunda tekrar ihracatçıya kutu olarak geri gidecek. Bu projede görev almaktan dolayı çok mutluyuz. Ayrıştırılan atıkları pilot bölge olarak belirlenen Esenler Mahallesi’nde 25 Ocak tarihinden itibaren toplamaya başladık. Ayrıca kentin belli bölgelerine konan kumbaralarla da ambalaj atıkları toplanıyor. O tarihten itibaren toplanılan ambalaj atığı miktarı yaklaşık 250-300 ton civarındadır” dedi.

Projenin örnek bir proje olduğunu dile getiren İl Çevre ve Orman Müdürü Osman ÇAKMAK ise “ Bu tesiste günde yaklaşık 5 ton katı atık ayrıştırılacak. Burada ayrıştırılarak depolamaya gönderilecek. Proje sayesinde hem çevre kirliliği önlenecek hem de atıklar toplanarak ekonomiye kazandırılacak” şeklinde konuştu.

Çanakkale Belediye Başkanı CHP’li Ülgür Gökhan ve beraberindekiler açılışın ardından tesisi gezerek ambalaj atıklarının nasıl ayrıştırılıp paketlendiğini inceledi.

Yazar hakkında

cakab administrator