Ambalaj Atıkları Kumbaralarına Atılması Gereken Atıklar Nelerdir?

ilecakab

Ambalaj Atıkları Kumbaralarına Atılması Gereken Atıklar Nelerdir?

KAĞIT/KARTON

*Kağıdın ham maddesini ormanlarımız oluşturur.

*Birçok ürünü bir arada tutan koli ve benzeri ambalajlar genellikle kartondur.

*Kâğıt ve karton ambalajlar, gıdadan tekstile, kozmetikten elektroniğe birçok sektörde kullanılmaktadır.

*Geri kazanım için bu ambalajların temiz bir şekilde, ıslatmadan, ayrı toplamak gerekir.

*Kâğıt ve karton ambalajların geri kazanımı ile yeniden kağıt ve karton üretilir, ormanlar korunur ve enerji tasarrufu sağlanır

PLASTİK AMBALAJLAR

*Lastikler, petrol ve türevlerinden elde edilir. Plastik ambalajlar, kimyasal yapılarına göre Polietilentetraltalat (PET), Polietilen (PE), Polivinilklorür (PVC), Polipropilen (PP), Polistren (PS) olarak adlandırılır.

*Genellikle su, meşrubat ve yağ şişelerinin ambalajlanmasında kullanılan PET, geri dönüştürülerek sentetik elyaf ve dolgu malzemesi haline gelir. Tekstil ve mobilya sektöründe kullanılır.

*Deterjan kutusu, temizlik malzemesi kabı, şampuan şişesi gibi pek çok ambalaj PE’den üretilir. PE’nin geri dönüşümünden yine bu malzemeler elde edilir.

*Su, sıvı deterjan, sağlık ve kozmetik ürünlerinin ambalajlan PVC’den imal edilir. PVC’nin geri dönüşümünden, su boruları, zemin kaplama ve çeşitli inşaat dolgu malzemeleri üretilir.

*Deterjan kutularının kapakları, margarin kapları gibi ambalajların üretiminde kullanılan PP, geri dönüşümünden kırtasiye malzemeleri, sentetik halı tabanı gibi ürünler elde edilir.

*Yoğurt ve margarin ambalajlarının üretiminde kullanılan PS, geri kazanıldığında yalıtım malzemesi, mutfak gereçleri ve çeşitli levhalar üretilebilmektedir.

CAM AMBALAJLAR

*Camın ham maddesi silisli kumdur.

*Günlük hayatta kullandığımız cam ambalajlar, cam şişe ve kavanozlardır.

*Kullanıldıktan sonra ambalaj atığı haline gelen cam sise ve kavanozlar, geri kazandırılarak cam kırığı haline getirilir ve işlenerek yeniden cam ambalajlara dönüştürülür.

METAL AMBALAJLAR

*Metaller, yeryüzünü oluşturan çeşitli minerallerin işlenerek saflaştırılması sonucunda üretilir.

*Evlerimizde gıda ve içecek ambalajlarında kullanılan iki tür ambalaj malzemesi vardır. Bunlar çelik ve alüminyumdur.

*Yemeklik yağ tenekeleri, konserve ve meşrubata kutuları günlük hayatta kullandığımız metal ambalaj malzemelerine örnektir.

*Geri dönüştürülmeleri ile her türlü metal malzeme yeniden üretilebilir.

KOMPOZİT AMBALAJLAR

*Kompozit malzemeli ambalajlar, süt ve meyve suyu gibi içecekler ile sıvı gıdaların ambalajlanmasında kullanılır.

*Bu ambalajlar, yüzde 80 kağıt ile az bir oranda plastik ve alüminyumdan oluşmaktadır. Kullanılmış kompozitin geri dönüşümü ile çatı izolasyon malzemesi, neme dayanıklı yüksek mekanik dirence sahip yonga levhalar elde edilir.

*Bu malzemeler ambalaj ve mobilya sektöründe kullanılır. Ayrıca kompozit ambalajların içerdiği kağıt elyafı, çeşitli kâğıt ürünlerine dönüştürülerek, ekonomiye geri kazandırılabilmektedir.

Yazar hakkında

cakab administrator